رفتن به مطلب
شکیبانیا

راه اندازی وب سایت چند زبانه در جوملا 1.7

پست های پیشنهاد شده

سلام

یکی از قابلیت هایی که در جوملا 1.7 قرار گرفته است ، امکان راه اندازی یک وب سایت چند زبانه می باشد. در این آموزش قصد دارم به طور خلاصه مراحل راه اندازی یک وب سایت چند زبانه به وسیله جوملا 1.7 رو آموزش بدم.

گام اول :

برای این کار ابتدا به صفحه مدیریت جوملا وارد شوید از منو افزونه ها گزینه مدیریت پلاگین رو انتخاب بکنید. بعد پلاگین "سيستم - فيلتر زبان" یا همون "System-Language Filter " رو انتخاب کنید.

وقتی وارد صفحه تنظیمات این پلاگین شدید ، ابتدا اون رو فعالش کنید و سپس مروری بر تنظیمات سمت چپ داشته باشید :

download.php?imgf=13165716901.gif

download.php?imgf=13165716901.gif

یکی از اولین سوالی هایی که در یک سایت چند زبانه برای مدیر سایت به وجود می آید این است که برای کاربران تازه وارد چه زبانی به صورت پیش فرض نمایش داده شود. در تنظیمات این پلاگین شما دو حق انتخاب خواهید داشت :

1- زبان پیش فرض سایت را نمایش بدهد.

2- بر اساس زبان مرورگر بازدید کننده ، زبان سایت را انتخاب نمایید.

من پیشنهاد می کنم حالت اول یا همان "زبان سایت" را انتخاب نمایید ، سپس تنظیمات این پلاگین را ذخیره نموده و از صفحه مدیریت آن خارج شوید.

گام دوم :

download.php?imgf=13165737211.gif

download.php?imgf=13165737211.gif

از منو افزونه ها گزینه "مدیریت زبان" رو انتخاب نمایید. سپس گزینه "عنوان" یا "Content" رو انتخاب کنید.

download.php?imgf=13165738831.gif

download.php?imgf=13165738831.gif

همونطور که می بینید الان فقط یک گزینه در این صفحه وجود دارد و آن "Englisth (UK)" هست ، بنابراین برای ساخت تنظیمات زبان دوم سایت روی کلید جدید کلیک کن.

download.php?imgf=13165743651.gif

download.php?imgf=13165743651.gif

شما باید گزینه های این فرم را مطابق عکس بالا تکمیل نمایید.

عنوان : نام انگلیسی زبان

عنوان برا اساس زبان بومی : اسم بوی زبان

کد : منظور از این فیلد کد یا عبارتی هست که بیانگر زبان مورد نظر شما می باشد. این کد در آدرس های(URL) صفحات به نمایش در خواهد آمد.

به عنوان مثال http://mysite.com/fa یا http://mysite.com/index.php?lang=fa

تصویر : پیشوند اسم فایل تصویر این زبان - به عنوان مثال اگر ما مقدار fa را وارد نماییم ، جوملا عکس fa.gif را فراخوانی خواهد کرد.این عکس ها درون پوشه های جوملا به صورت پیشفرض قرار دارند.

تگ زبان : باید دقیقا همان پیشوندی باشد که در بسته نصبی زبان مورد نظر استفاده می شود.

------------

در ستون سمت چپ همین قسمت :

کلید های تفسیری(Meta Keywords) : متاتگ کیورد های صفحاتی که برای این زبان ساخته می شوند.

توضیحات کلی(Meta Description) : متاتگ توضیحات صفحاتی که برای این زبان ساخته می شوند.

بعد تکمیل این قسمت ، روی کلید "ذخیره و بستن" کلیک کنید.

گام سوم :

در منو "منو ها" گزینه "مدیریت منو ها" رو انتخاب کنید ، سپس روی کلید "جدید" کلید نمایید.

در این صفحه منوی اصلی زبان فارسی رو ایجاد کنید :

download.php?imgf=13166030251.gif

download.php?imgf=13166030251.gif

سپس از طریق همین صفحه منوی اصلی انگلیسی رو ایجاد کنید :

download.php?imgf=13166030252.gif

download.php?imgf=13166030252.gif

بعد از این که هر دو منو رو ایجاد کردید ، به صفحه مدیریت منو "منو اصلی" که برای زبان فارسی در نظر گرفتیمش برید و با کلیک رو کلید "جدید" یک گزینه جدید ایجاد کنید.

برای این که بدونید این گزینه چه تنظیماتی باید داشته باشه به تصویر زیر دقت کنید :

download.php?imgf=13166043951.gif

download.php?imgf=13166043951.gif

در تنظیمات این صفحه دو تا مورد خیلی مهم هست :

1- گزینه "صفحه پیش فرض" را "بله" انتخاب نمایید.

2- گزینه "زبان" را persian انتخاب نمایید.

حالا به صفحه مدیریت منو "Main Menu" که برای زبان انگلیسی در نظر گرفتیمش برید و با کلیک رو کلید "جدید" یک گزینه جدید ایجاد کنید.

برای این که بدونید این گزینه چه تنظیماتی باید داشته باشه به تصویر زیر دقت کنید :

download.php?imgf=13166047381.gif

download.php?imgf=13166047381.gif

در تنظیمات این صفحه دو تا مورد خیلی مهم هست :

1- گزینه "صفحه پیش فرض" را "بله" انتخاب نمایید.

2- گزینه "زبان" را english انتخاب نمایید.

بسیار خب ، اگر تا اینجا مراحل آموزش رو درست انجام داده باشید ، منوِ "منوها" باید به این شکل در اومده باشه :

download.php?imgf=13166050331.gif

download.php?imgf=13166050331.gif

گام چهارم :

تا اینجا ما زیرساخت های لازم برای راه اندازی یک وب سایت چند زبانه رو به صورت کامل تهیه کرده ایم. حالا باید منو ها و ماژول های دلخواهی که لازمه برای هر زبان وجود داشته باشه رو ایجاد کنیم.

یکی از ماژول هایی که وجودش لازم به نظر می رسه ، ماژول تغییر زبان سایت هست.

برای ایجاد این ماژول ، از منو "افزونه ها" گزینه "مدیریت ماژول ها" را انتخاب نمایید.

در صفحه "مدیریت ماژول ها" روی کلید "جدید" کلیک کنید.بعد گزینه "انتخاب زبان" را انتخاب نمایید.

کار این ماژول این هست که به بازدید کننده سایت این اجازه را می دهد که زبان سایت را انتخاب نماید.

یکی از امکانت کاربردی جوملا 1.7 این هست که شما می توانید تعیین کنید که یک ماژول فقط برای یک زبان خاص نمایش داده شود.

به عنوان مثال ما می خواهیم ماژولی تغییر زبان برای زبان انگلیسی عنوان "select language" را داشته باشد و برای زبان فارسی عنوان "انتخاب زبان"...

برای این که به این خواستمون برسیم باید ماژول "انتخاب زبان" را دوبار در جوملا فراخوانی کنیم. یک بار با عنوان فارسی و فقط مخصوص نمایش در صفحات زبان فارسی و یک بار با عنوان انگلیسی و فقط مخصوص نمایش در صفحات زبان انگلیسی.

(البته ممکنه شما این ماژول رو در موقعیتی فراخوانی نمایید که نیازی به نمایش عنوان نباشه و در نتیجه نیازی به تغییر زبان عنوان نداشته باشید ، ولی منظور من از این بخش از آموزش اینه که شما بدونید که هر ماژول ، هر منو(حتی هر گزینه از منو ها) ، هر بخش و خیلی از چیز های دیگه رو میشه به یک زبان خاص اختصاص داد و جوملا رو طوری تنظیم کرد که هر افزونه رو فقط در زبان دلخواه ما نمایش بده.)

خب ، تنظیمات ماژول "انتخاب زبان" را برای نمایش در صفحات زبان فارسی طبق عکس زیر انجام بدید.(دقت داشته باشید که زبان این ماژول را persian انتخاب بکنید تا ماژول فقط در صفحات فارسی نمایش داده شود.)

download.php?imgf=13166125771.gif

download.php?imgf=13166125771.gif

بعد از انجام تنظیمات ، ماژول را دخیره نمایید و دوباره فرایند ایجاد ماژول جدید را طی کنید :

حالا ، تنظیمات ماژول "انتخاب زبان" را برای نمایش در صفحات زبان انگیلسی طبق عکس زیر انجام بدید.(دقت داشته باشید که زبان این ماژول را english انتخاب بکنید تا ماژول فقط در صفحات انگلیسی نمایش داده شود.)

download.php?imgf=13166133051.gif

download.php?imgf=13166133051.gif

بعد از انجام تنظیمات ، ماژول را دخیره نمایید.

حالا صفحه اصلی سایت رو باز کنید تا نتیجه کارتون رو ببینید ، ماژول سمت راستی برای زبان فارسی نمایش داده میشه و ماژول سمت چپی برای زبان انگلیسی...

download.php?imgf=13166137211.gif

download.php?imgf=13166137211.gif

اگر جایی رو بد توضیح داده بودم یا ابهام داشتید بگید تا بهتر توضیح بدم.

امیدوارم این آموزش براتون مفید بوده باشه

موفق باشید و سربلند

یا علی

به اشتراک گذاری این ارسال

لینک به ارسال
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

با عرض سلام و تشکر از جناب شکیبانیا به خاطر این آموزش

بنده تمام مراحلی که شما فرمودید را انجام دادم اما ماژول نمایش داده نمی شه

البته قبلش عرض کنم که بنده می خوام انشاءالله یه سایت سه زبانه طراحی کنم که صفحه ی اینترو هم داشته باشه و کاربر بتونه زبان مورد نظرشو اونجا انتخاب کنه.

چند تا سؤال دارم که با جستجو به نتیجه ای نرسیدم.

1- چجوری می شه با جوملا 1.7 همچین کاری انجام داد(آیاباید سه تا جوملا نصب کنم؟ یا تو همون جوملا 1.7 میشه سه تا رو به همراه ی صفحه ی اینترو داشت؟)

2-اگه به سه تا نیازه، دومین چطوری می شه؟(ساب دومین باید ساخت؟)

3-اینطور که بنده اطلاعات گرفتم اگه صفحه ی اینترو index.htmlباشه به صورت پیشفرض میاد بالا درسته؟

بسیار بسیار ممنون می شم اگه جواب بدید.

لینک به ارسال

با سلام

با دقت انجام بدین این روش باره تست شده است

نیازی به 3تا جوملا متفاوت نیست /. با همین روش میشود

@ بله / قبلا در این باره بحث شده سرچ کنید .

یا حق

لینک به ارسال

سلام من برای سایتم این کارها را انجام دادم و نتیجه بخش بود.

حالا من سایت را غیر فعال کردم تا تغییراتی روی آن انجام بدم . از صفحه اول کهمی خواهد وارد شود آدرس زیر نمایش داده می شود و ...بالا نمی اید.

http://efoolad.ir/index.php/fa/index.php/fa/index.php/fa/index.php/fa/index.php/fa/index.php/fa/index.php/fa/index.php/fa/index.php/fa/index.php/fa/index.php/fa/index.php/fa/index.php/fa/index.php/fa/index.php/fa/index.php/fa/index.php/fa/index.php/fa/index.php/fa/Index.php'>http://efoolad.ir/index.php/fa/index.php/fa/index.php/fa/index.php/fa/index.php/fa/index.php/fa/index.php/fa/index.php/fa/index.php/fa/index.php/fa/index.php/fa/index.php/fa/index.php/fa/index.php/fa/index.php/fa/index.php/fa/index.php/fa/index.php/fa/index.php/fa/Index.php

حالا کلا وقتی اسم سایت را می زنم هم چیزی نشان نمی دهد. باید صفحه http://efoolad.ir/index.php بزنم تا صفحه تولیه نشان داده شود.

لطفا راهنماییم کنید.

لینک به ارسال

سلام دوستان

بالاخره اون افزونه هایی که لازم داشتم هم نسخه 2.5 اش اومد وبالاخره من هم رفتم سمت 2.5

یک پکیج آماده نصبی انگلیسی 2.5 رو نصب کردم

آخرین نشخه جوملا فارسی(2.5) رو هم اکسترکت کردم و پتچ 2.5.1 رو هم همینطور

بعد پوشه نصب رو حذف کردم

در بخش مدیریت زبان، فقط انگلیسی هست

آیا باید طبق آموزش بالا برم جلو، یا زبان رو باید حتما نصب کرد(بر خلاف جوملا 1.5)

با تشکر

لینک به ارسال
تگ زبان : باید دقیقا همان پیشوندی باشد که در بسته نصبی زبان مورد نظر استفاده می شود.

تگ زبان عربی چی هست؟

لینک به ارسال

سلام.

دوست عزیز به تاریخ این پست توجه کنید. مال بیشتر از 1 ماه پیش است. سوال جدید در تاپیک جدید!

تگ زبان عربی ar-AA

تگ زبان فارسی fa-IR

تگ زبان انگلیسی en-GB

تگ زبان کره ای ko-KR

تگ زبان روسیه ای ru-RU

تگ زبان چینی zh-CN

یا علی

لینک به ارسال

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید ارسال داشته باشید و بعد ثبت نام خود را در سایت کامل نمایید. اگر حساب کاربری در سایت دارید، جهت ارسال با حساب کاربری خود هم اکنون وارد سایت شوید

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• افزودن...