رفتن به مطلب
شکیبانیا

اسکریپت تهیه پشتیبانی از بانک اطلاعاتی و ارسا اون به ایمیل مدیر - به همراه آموزش

پست های پیشنهاد شده

سلام خدمت دوستان خوبم

قبل از هرچیزی بابت نگارش ضعیف متن عذر خواهی می کنم ، ولی چون حدس میزدم ممکنه این مطلب برای دوستان مفید باشه ، نوشتمش.هرچی باشه من بیشتر از اینکه برای آدم های متنی رو بنویسم ، برای ماشین ها می نویسم برای همین نگارش فارسیم چندان تعریفی نداره...:blush:

کار اسکریپتی که اینجا معرفی می کنم اینه که با هر بار اجراش ، این اسکریپت از کلیه بانک های اطلاعاتی هاستتون یک نسخه پشتیبانی تهیه می کنه ، بعد همشون رو فشرده می کنه و در نهایت به ایمیل شما ارسال می کنه.

نیازمندی های این اسکریپت :

1. این اسکریپت برای اجرا نیاز داره که هاست php 5 داشته باشه (اگر کسی از دوست می خواست روی هاستی نصبش بکنه که php 4 داره ، همینجا مطرحش بکنه تا راهنماییش بکنم.)
  2. شما (مدیر سایت) باید به cpanel هاست دسترسی داشته باشید تا بتونید در اون cron job تنظیم بکنید (اگر با این مفهوم آشنا نیستید ، جای نگرانی نیست ، چون جلوتر توضیح می دم)

به عنوان اولین گام ، لازمه که شما وارد cpanel سایتتون بشید و اونجا یک یوزر در بانک اطلاعات ایجاد کنید و تنظیم کنید که این یوزر به همه بانک های اطلاعاتی ، دسترسی داشته باشه.

روش انجام اینکار خیلی ساده است ، ( لطفا فرایند نصب جوملا روی هاست رو تویه ذهنتون بیارید ، بعد از اینکه بانک اطلاعاتی رو ایجاد کردید ، یک یوزر ایجاد می کنید و بعد به اون یوزر ، سطح دسترسی کامل به بانک اطلاعاتی جوملا میدید ، الان هم باید دقیقا همون کار رو بکنید ، با این تفاوت که بعد از ایجاد یوزر ، برای این یوزر سطح دسترسی به همه بانک های اطلاعاتی هاستتون رو تک تک اضافه می کنید)

گام دوم اینه که شما اسکریپت پشتیبانی گیری رو از لینک زیر دانلودش بکنید :

لینک دانلود

(این اسکریپت کاملا امن و بیخطر هستش و جای هیچ نگرانی نسبت به دزدی اطلاعاتتون نیست ، خودم بابت تغییراتی که لازم بود توش بدم ، خط به خطش رو مطالعه کردم. درضمن ، این اسکریپت متن باز هستش و کسی نالش نکرده)

گام سوم ، حالا لازمه که تنظیمات اسکریپت رو توش انجام بدیم.

فایلی که دانلودش کردید رو با یک ادیتور بازش کنید ، متن هایی که بین عبارت های

######################################################################
## General Options

و

## End of Options

هستش ، درواقع تنظیمات این اسکریپت رو شامل می شوند ، همون طور که می بینید ، تمام تنظیمات به خوبی کامنت شده اند و با مختصری تسلط روی انگلیسی می تونید از عملکرد تک تکشون مطلع بشید.

من اینجا اون هایی که از بقیه مهم تر هستند رو توضیح می دم :

[align=left]

$MYSQL_HOST = 'localhost';

محل قرار گیری بانک اطلاعاتی که معمولا همین مقدار پیشفرض درست هست و نیازی به تغییر اون نیست

$MYSQL_USER = 'USER_db';

نام یوزری که در بانک اطلاعاتی ایجاد نمودید

$MYSQL_PASSWD = 'pass';

پسورد یوزری که در بانک اطلاعاتی ایجاد نمودید

$EMAIL_SUBJECT = 'sitename SQL Backup for ' . date('Y-m-d') . ' at ' . date('H:i');

شما اینجا مشخص می کنید که موضوع ایمیلی که این اسکریپت برای شما ارسال می کند چه چیزی باشد ، مثلا می تونید به جای sitename اسم سایتی که از آن نسخه پشتیبانی تهیه می کنید را بنویسید. حسن اینکار اینه که اگر در آن واحد این اسکریپت رو رویه چند تا هاست نصب کردید ، تفکیک ایمیل هایی که برای شما ارسال میشه راحت تر خواهد بود.

// The destination address for the backup email

$EMAIL_ADDR = 'youremail@gmail.com';

در اینجا ایمیل خودتون یا گیرنده فایل های پشتیبانی رو بنویسید

// The destination address for the error email

$ERROR_EMAIL = 'suuport@domain.com';

شما در اینجا تعیین می کنید که در صورت بروز خطا در فرایند تهیه پشتیبانی ، این موضوع را به چه ایمیلی اطلاع دهد.

تنظیم این گزینه برای شما اختیاری هست .در صورتی که این عبارت را تغییر ندهید ، بروز خطاهای احتمالی به ایمیلی که در گزینه قبل مطرح شد اطلاع داده خواهد شد.

[/align]

گام چهارم ، الان تقریبا نصف بیشتر کار رو انجام دادید ، تویه این مرحله فایلی که در بالا ویرایشش نمودید رو روی هاستتون آپلود بکنید و به پوشه ای که فایل توش قرار داره پرمیژن 777 بدید.

حالا برای این که از صحت عملکردمون تا اینجا اطمینان حاصل کنیم ، آدرس این فایل رو تویه مرورگر خودتون بنویسید .

مثلا این آدرس رو :
http://yorsite.ir/backup-folder/backup_dbs php 5.php

این اسکریپت تک تک اقداماتی رو که انجام میده برای شما لیست می کنه و در نهایت نتیجه کار رو برای شما ارسال می کنه.

اگر هاست شما php5 داشته باشه ، پرمیژن پوشه اسکریپت رو درست ست کرده باشید و در ویرایش فایل اشتباهی نکرده باشید ، نباید هیچ مشکلی پیش بیاد.

بسیار خوب ، اگر ایمیل مورد نظر برای شما ارسال شده ، می تونید به مرحله بعد بریم.

مرحله پنجم ، همون طور که در قبلا گفتم ، این اسکریپت با هر بار اجرا شدنش از بانک اطلاعاتی شما بک آپ تهیه می کنه.

cpanel یکی از اختیاراتی که به شما می دهد اینه که شما می تونید بخواهید یک دستور مشخص را در بازه های زمانی مشخص اجرا بکنه. cpanel این کار رو از طریق گزینه cron job انجام میده.

بنابراین فقط کافیه در cpanel با تنظیم کردن cron job کاری کنیم که خود سرور شما ، در ساعت و بازه های زمانی ای که شما مشخص می کنید این اسکریپت رو اجرا بکنه.

خوب ، پس ما به cpanel میریم و همانند عکس زیر رویه گزینه cron job کلیک می کنیم :

download.php?imgf=13128535631.gif

download.php?imgf=13128559601.gif

راستی ، دوباره یادآوری می کنم که این اسکریپت رو هرکجا که قرار میدید ، حتما به پوشه اون پرمیژن 777 بدید.

امیدوارم که این آموزش براتون مفید و کاربردی بوده باشه

موفق باشید و سربلند

یا علی

به اشتراک گذاری این ارسال

لینک به ارسال
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

مرسی دوست عزیز

واقعا آموزش زیبا و کامل و بی نظیری بود

تا کنون هیچ جا این آموزش را ندیده بودم

دست گلت درد نکنه

یک سوال :

آیا اسکریپتی هست که از کل سایت بک آپ بگیره یعنی هم از دیتابیس و هم ایمیل و هم از فایل ها ؟

طاعات و عبادات قبول

در پناه حق :heart:

لینک به ارسال

راستش من اسکریپت رایگان برای این کار سراغ ندارم.

خود من با Ultimate PHP Site Backup کار کردم و ازش راضی بودم.

درضمن ، این سایت اکثر اسکریت هایی که این کار رو انجام میدن و پولی هستند رو معرفی کرده :

موفق باشید و سربلند

یا علی

لینک به ارسال

سلام؛ از دوست عزیز بابت آموزش تشکر می کنم اما خواستم یک تجربه شخصی را خدمتت دوستان عرض کنم. چند سال پیش من اسکرپت مشابه ای رو نصب کردم مدتی فعال بود , خوب کار می کرد اما بعد از مدتی غیرفعال شد اما باز هم فعال شد اما سرور ؛ اکانت من رو مسدود کرد علت را که جویا شدم گفتند شما اسکریپتی نصب کردید که در هر 3 ثانیه یک ایمیل سمپ به سرور یاهو (همون ایمیل خودم بود) می فرستد و یاهو اخطار داده که باید سرویس دهی به هاست من مسدود بشه البته این مشکل را سرورهای چینی ندارند. باید در انتخاب اسکریپت نهایت دقت را کرد و از اسکریبتهای وارز استفاده نکنید چراکه مشکلات جدید همیشه پیش می آیند.

یک نکته عرض کنم همانطور که دوست عزیز در مقاله بالا گفتند از آنجایی که بعضی از این اسکریپتها دلیلی ندارند که در پوشه روت هاست یا همان www قرار گیرند بنا بر عملکرد آن می توانید برای امنیت بیشتر اسکریپت را در سایر پوشه های غیر عمومی هاست قرار دهید این امر مخصوصا برای اسکریپتهای پشتیبانگیری که فایل بکاپ را روی فضای هاست ذخیره می کنند ضروری به نظر می رسد.

لینک به ارسال

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید ارسال داشته باشید و بعد ثبت نام خود را در سایت کامل نمایید. اگر حساب کاربری در سایت دارید، جهت ارسال با حساب کاربری خود هم اکنون وارد سایت شوید

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• افزودن...