رفتن به مطلب

پست های پیشنهاد شده

 

cdn چیست

 

 


CDN چیست؟ بحث در مورد شبکه تحویل محتوا
آیا تا به حال اصطلاح 'CDN' را اغلب یا شاید شنیده اید؟ شاید به عنوان یک مبتدی بدون شک تعجب کنید که CDN چیست. CDN گروهی از سرورها است که برای توزیع محتوای وب در تعداد زیادی از مناطق جغرافیایی در مکان های مختلف قرار گرفته است.
 CDN مخفف Content Delivery Network (شبکه تحویل محتوا) است.

CDN ها اغلب تحت عنوان "شبکه های توزیع" شناخته می شوند و عملکرد آنها فراهم کردن چندین نقطه حضور (PoP) در خارج از سرور اصلی است. ترافیک را می توان به خوبی مدیریت کرد زیرا وب سایت قادر است درخواست های کاربر را به سرعت مدیریت کند. تجربه کاربر نیز افزایش خواهد یافت.

هر زمان که به وب سایتی با بازدیدکننده تجارت الکترونیکی بالا مانند آمازون دسترسی پیدا می کنید یا با دوستان خود در ف-ی-س ب-و-ک تبریک می گویید ، بلافاصله از CDN استفاده می کنید. این مرکز داده با نزدیک کردن محتوا به افرادی که واقعاً به آن احتیاج دارند بدون ایجاد انسداد با فاصله 
از هر کاربر یا سرور اصلی وب سایت ، اطمینان حاصل می کند که همه طرفهای جهان به یکدیگر متصل شده اند.

با استقرار یک سیستم تحویل در یک منطقه بزرگ ، وب سایت ها می توانند از میزان پهنای باند بیش از حد و زمان بارگیری صفحه جلوگیری کنند و در مدیریت درخواست های کاربر به چند ثانیه کاهش دهند.

فهرست مطالب

CDN چگونه کار می کند؟
استفاده از CDN
سوالات متداول (CD) درباره CDN
CDN ها چگونه کار می کنند تا بتوانند سرعت بارگیری وب سایت من را افزایش دهند؟
چه وب سایت هایی به CDN نیاز دارند؟
آیا CDN بی خطر است؟
چه تفاوتی بین CDN و VPN وجود دارد؟
آیا CDN مشابه سرویس میزبانی است؟
آیا CDN روی دستگاه های موبایل کار می کند؟
آیا همه CDN ها یکسان هستند؟
هنگام جستجوی CDN چه مواردی را باید در نظر گرفت؟

 

CDN چیست: CDN چگونه کار می کند

 

تعریف محتوا
قبل از بحث بیشتر درباره توزیع محتوا ( تحویل محتوا ) ، ابتدا باید بفهمید که این محتوا چیست. محتوا متن ، صدا و عناصر بصری یک وب سایت است: متن ، تصاویر ، فایلهای صوتی ، فیلم و غیره.

دو نوع محتوا وجود دارد: 
استاتیک و پویا. اگر نسخه اولیه (ورودی) نسخه ای باشد که مردم واقعاً در صفحه وب سایت مشاهده می کنند (خروجی) ، محتوای آن را استاتیک می نامند. در جملات ساده تر ، محتوای ساکن دارای فرم و ظاهری است که ثابت می ماند و اصلاح نمی شود. 
سرور داده های یکسانی را در اختیار هر کاربر قرار می دهد تا سرعت انتشار آن سریعتر باشد. روند کار ساده است: کاربر پرونده ای را از وب سرور درخواست می کند و سرور پرونده را تحویل می دهد.

محتوای پویا محتوایی است که براساس ورودی تغییر می کند. بسته به ورودی کاربر ، محتوا در سراسر صفحه اصلاح می شود. یک نمونه از محتوای پویا ، صفحه محصول است که شامل نام محصول ، توضیحات ، قیمت و حتی یک تصویر است. مثال دیگر یک صفحه وب است که
شامل اطلاعات یا سوابق مربوط به تعاملات کاربر است.

CDN چگونه کار می کند؟
فضای مجازی مفهومی است که درک آن برای کاربران تازه کار بسیار دشوار است. به عنوان مثال موقعیت فعلی شما در خانه ای واقع در جاکارتا ، اندونزی آرام نشسته است. سپس تلفن هوشمند یا لپ تاپ خود را برداشته و در موتور جستجو جستجو می کنید یا یک آدرس وب را در
 نوار URL تایپ می کنید. پس از آن ، فقط باید کلید Enter را فشار دهید و چند لحظه صبر کنید.

درخواست شما توسط سروری دریافت می شود که بسیار دور از خانه شما واقع شده است. میلیون ها اطلاعات بین سرورهای اولیه و رایانه ها یا دستگاه های تلفن همراه توزیع می شود. مدیریت این فرآیند با محتوای استاتیک کاملاً دشوار است. بیشتر صفحات وب حاوی صدها عنصر است 
که از متن ساده گرفته تا محتوای چندرسانه ای تعاملی متفاوت است.

CDN چیست: CDN چگونه کار می کند

به خاطر داشته باشید که هرچه به منبع نزدیکتر باشد ، درخواست شما سریعتر "پذیرفته می شود".

درخواست توسط سرور شبکه نزدیک به رایانه ارسال کننده درخواست مدیریت می شود. با ذخیره داده ها و پخش چندین درخواست برای اطلاعات مشابه در شبکه به جای یک سرور ، میزان بار ترافیک متعادل تر می شود. به این ترتیب ، مشکلاتی که اغلب رخ می دهند ، مانند بارگیری آهسته صفحه ،
 خرابی مرورگر و قطع شدن خدمات ، قابل حل هستند.

استفاده از CDN
سودمندی CDN به اندازه وب سایت ، فاصله از محل تا منبع اصلی ترافیک و میزان ترافیکی که ایجاد می کند بستگی دارد. به عنوان مثال ، یک مشاغل محلی با مکان فیزیکی که در یک منطقه کوچک به مشتریان خدمات ارائه می دهد ، نیازی به استفاده از CDN ندارد.

با این حال ، اگر مشاغل تجارت الکترونیکی را دنبال می کنید که واقعاً می خواهد حوزه فروش خود را گسترش دهد یا وب سایتی با بازدید بالا از مکان های مختلف داشته باشید ، CDN کارآمد و سریع به شما کمک می کند تا برتری داشته باشید و بتوانید رابط UX مورد علاقه موتورهای جستجو و 
مصرف کنندگان را فراهم کنید.

استفاده از سرور CDN چهار مزیت دارد. هر سرور بر روی سرور دیگری ساخته شده است تا مشکلات ناشی از محتوای پیچیده و ترافیک پر حجم را برطرف کند.

یک شبکه توزیع محتوای موثر باید این چهار مزیت را فراهم کند:

کاهش پهنای باند
یکی از ویژگی های بودجه زیاد برخی از ارائه دهندگان میزبانی ، پهنای باند است. کاهش میزان پهنای باند برای مدیریت ترافیک ورودی با افزودن نقاط حضور باعث صرفه جویی در هزینه های اشتراک میزبانی شما می شود.

ساده سازی پهنای باند معمولاً با استفاده از ابزارهای بهینه سازی ، مانند ذخیره سازی ، با قرار دادن داده ها در حافظه موقت در رایانه یا دستگاه همراه برای دسترسی آسان انجام می شود.

افزایش سرعت
یکی از بزرگترین عاملان افزایش نرخ پرش ، تأخیر است. تأخیر ( Latency ) مدت زمان بیشتری است که برای انتقال اطلاعات از کاربر به منبع و بازگشت به کاربر لازم است و علت آن معمولاً موارد زیر است:

تأخیر در خواندن پرونده ها به دلیل مسدود شدن فضای ذخیره سازی
تأخیر در پردازش داده ها از سرور
حالت انتقال داده ، به عنوان مثال شبکه فیبر نوری در مقابل کابل کواکسیال
انتشار ، یا سرعت حرکت داده ها از یک گره به گره دیگر.
با استفاده از شبکه توزیع مناسب می توان چهار مشکل فوق را برطرف کرد.

افزایش امنیت
اگر پردازش انتقال داده از یک سرور را انجام دهید ، شبکه شما در برابر حملات مخرب آنلاین مانند حملات انکار سرویس (DDoS) و غیره آسیب پذیر خواهد بود .

این آسیب پذیری ناشی از درخواست های هماهنگ است که از چندین مکان و کاربر در هر زمان ارسال می شود. اما گاهی اوقات ارسال این درخواست ها می تواند به طور خودکار با ربات ها نیز انجام شود . هدف آن ایجاد مشکلات در سرور با افزایش میزان ترافیک است. معمولاً برای اظهارات
 سیاسی استفاده می شود یا فقط می خواهد "هیاهو" ایجاد کند.

درخواست برای "حمله" ممکن است چندین ساعت تا چند روز طول بکشد تا دسترسی به وب سایت امکان پذیر نباشد و نتیجه آن کاهش بازدید باشد. با استفاده از فیلترهای DDoS و استقرار سeriesالات در چندین مکان ، می توان درخواست های "جعلی" را که باعث افزایش شدید ترافیک می شوند ، مقابله کرد.

برای ایمن سازی اطلاعات حساس هکرها می توانید از CDN نیز استفاده کنید. CDN دائماً گواهینامه های TLS / SSL را به روز می کند تا نوار احراز هویت و رمزگذاری را افزایش دهد. این گواهی همچنین ترافیک را از سرور مبدا به پروکسی تغییر می دهد.

توزیع محتوا را بهبود ببخشید
ترافیک زیاد و خرابی سخت افزار به دلیل توقف مکرر وب سایت ها ، ترکیب بدی است. با پخش بار در سیستم های مختلف توزیع محتوا ، حداقل زیرساخت ها و بار سرور کمی سبک تر است.

 

به اشتراک گذاری این ارسال


لینک به ارسال
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید ارسال داشته باشید و بعد ثبت نام خود را در سایت کامل نمایید. اگر حساب کاربری در سایت دارید، جهت ارسال با حساب کاربری خود هم اکنون وارد سایت شوید

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

  تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.


×
×
  • افزودن...